Stavební spořeníStavební spoření patří v České republice mezi nejoblíbenější a nejčastější druhy spoření, které využívá čím dál větší množství lidí. Stavební spoření umožňuje lidem za výhodných podmínek a za pomoci státu řešit otázku jejich bydlení. U nás je toto spoření v současné době třetím nejčastějším způsobem financování vlastního bydlení.

K čemu je stavební spoření?

Základní ideou stavebního spoření je možnost získat levnou půjčku na financování vlastního bydlení. Účastníkem stavebního spoření pak mohou být nejen fyzické, ale i právnické osoby, které na stavební spoření musí sepsat písemnou smlouvu. V případě nezletilých účastníků ji za ně uzavírá jejich zákonný zástupce. Při samotném uzavření této smlouvy si stavební spořitelny účtují poplatek, který se většinou pohybuje kolem jednoho procenta z celkové cílové částky.

Servis24 přihlášení na účet je možné provést i na tabletu.

Stavební spoření a jeho podpora od státu

Důležitou součástí stavebního spoření je jeho finanční podpora od státu. V současné době u nás platí aktuální novela zákona o stavebním spoření a o daních z příjmu, na jejímž základě stát podporuje stavební spoření až deseti procenty z vložené částky a to do maximální výše 2 000 Kč ročně.

Úvěr ze stavebního spoření

Hlavním principem stavebního spoření bývá úvěr, který je úročený třemi až šesti procenty a klienti stavební spořitelny na něj mají nárok v případě splnění tří základních podmínek. První podmínkou je dosažení určité výše hodnotícího čísla. Toto číslo se odvíjí od toho, jaké částky a jak často klient spoří. Druhou podmínkou je naspoření určitého procenta celkové cílové částky (bývá to kolem 40 %). A konečně třetí a poslední podmínkou je minimální doba spoření, obvykle to musí být alespoň dva roky. Kromě těchto tří podmínek musí klienti také být schopní svůj úvěr splácet a mít dostatečné zajištění. To se obvykle řeší prostřednictvím ručitelů a nebo také zástavou nemovitosti. Může ale také nastat stav, že klient spořitelny potřebuje prostředky ještě dříve, než tyto podmínky splní. Tato situace se pak řeší tzv. překlenovacím úvěrem.

Servis24 Internetbanking slouží k obsluze běžných účtů od České spořitelny.

Bezpečné a výhodné stavební spoření

Jednou z největších výhod stavebního spoření je fakt, že se jedná o naprosto bezpečný a velmi výhodný produkt. Stavební spoření totiž mohou poskytovat pouze vybrané specializované banky, které na to musí mít zvláštní oprávnění a kromě toho stavební spořitelny mají ze zákona omezeny obchodní aktivity. Klienti tak mohou být v klidu a nemusí se o svoje peníze bát. Navíc při podpisu smlouvy dopředu ví, jaká bude výše jejich úroků, výše státní podpory atd. Při spoření určitých ideálních částek je pak stavení spoření velmi výhodné, podobně jako třeba investice na kapitálovém trhu.

Stavební spoření a jeho dějiny

Historie stavebního spoření sahá až do osmnáctého století, kdy lidé v Anglii, kteří si chtěli postavit vlastní bydlení začali společně spořit. Našetřené peníze poté dali člověku, který potřeboval postavit svůj dům co nejdříve a ten už dále nespořil, ale místo toho platil splátky. Situace se pak opakovala tak dlouho, dokud nebylo vyřešeno bydlení u všech ostatních. K dalšímu rozvoji stavebního spoření však došlo až v Německu, kde byla v polovině devatenáctého století založena první stavební spořitelna. K většímu rozvoji však došlo až po skončení první světové války ve druhé polovině dvacátých let dvacátého století. V této době bylo potřeba vystavit mnoho nových bytů. Další velký rozvoj tohoto spoření nastal po skončení druhé světové války, kdy opět byla velká poptávka po výstavbě nových bytů. Do našich zemí přišlo stavební spoření až mnohem později – počátky tohoto produktu se datují teprve do devadesátých let dvacátého století. Ze začátku bylo na našem trhu celkem šest stavebních spořitelen, v současné době jich zůstalo pět.

Rychlá půjčka Ferratum až do výše 10000 kč.

Na co lze peníze ze stavebního spoření použít?

Po skončení vázací doby můžeme naspořené peníze ze stavebního spoření použít na jakýkoliv účel, nicméně částku získanou jako úvěr lze použít pouze na některé vybrané účely, které jsou přesně stanoveny platnými zákony – koupě, stavba nebo oprava bydlení nebo jeho vybavení. Prostředky získané úvěrem lze ale také použít ve prospěch blízké osoby.

Lze vybrat peníze ze stavebního spoření předčasně?

Ano, pokud se klient rozhodne že si své peníze, které má ve stavebním spoření vybere předčasně, je mu to umožněno, ale v takovém případě pak ztratí nárok na veškerou státní podporu. V některých případech pak ještě musí navíc zaplatit i pokutu, která činí 0,5 % z cílové částky.

České stavební spořitelny

Momentálně na českém trhu působí celkem pět stavebních spořitelen – Stavební spořitelna České spořitelny – Buřinka, Českomoravská stavební spořitelna – Liška, Modrá pyramida stavební spořitelna, Raiffeisen stavební spořitelna a poslední je Wüstenrot stavební spořitelna. V minulosti zde působila ještě HYPO stavební spořitelna, ale ta zanikla koncem roku 2008 po sloučení s Raiffeisen bank.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!